Fundacja Aflofarm rusza z ogólnopolską kampanią społeczną „Nie spal się na starcie”

Warszawa, 10.01.2018

Fundacja Aflofarm rusza z ogólnopolską kampanią społeczną „Nie spal się na starcie”

Głównym celem kampanii jest promowanie postaw antynikotynowych wśród młodzieży w wieku 12-16 lat, a zwłaszcza walka z sięganiem po pierwszego papierosa. Organizatorem akcji jest Fundacja Aflofarm, a kampania swoim zasięgiem obejmie kluczowe media: prasę, telewizję, radio oraz media społecznościowe. Patronat nad akcją objął m.in. Minister Edukacji Narodowej.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, około 9 milionów Polaków nałogowo pali papierosy. Jak wynika z raportu WHO, blisko połowa polskich nastolatków w wieku 13-15 lat ma za sobą próby palenia, a im wcześniej dana osoba sięga po papierosa, tym większe jest  prawdopodobieństwo, że zostanie nałogowym palaczem.

Palenie papierosów powoduje tym gorsze zmiany w organizmie, im człowiek jest młodszy. Niektóre skutki palenia ujawniają się bardzo szybko. Zazwyczaj po pierwszym zaciągnięciu się dymem nastolatek zaczyna kaszleć – to oznaka obrony organizmu przed szkodliwymi substancjami. Inne skutki dają o sobie znać nieco później: rozwój chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, a także chorób układu oddechowego i różnych chorób nowotworowych, w tym raka płuc.

Adam Fronczak, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert merytoryczny kampanii „Nie spal się na starcie”.

Dlatego Fundacja Aflofarm zdecydowała się na realizację kampanii  antynikotynowej „Nie spal się na starcie”, skierowanej do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjum w całej Polsce. Kampania promuje zdrowy tryb życia bez uzależnienia od papierosów, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na rozwój, zdrowie i życie młodych ludzi. Ogólnopolska kampania będzie realizowana za pomocą spotów telewizyjnych i radiowych, filmu edukacyjnego skierowanego do młodych widzów, strony internetowej oraz mediów społecznościowych m.in. Facebooka. Fundacja przygotowała także spot promocyjny kampanii, który emitowany będzie w telewizji od 12 stycznia. Patronat honorowy nad kampanią objął Minister Edukacji Narodowej, Instytut Zdrowia Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego i Higieny, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.

„Nie spal się na starcie” – edukujemy i angażujemy szkoły

Film edukacyjny, który został zrealizowany na potrzeby kampanii „Nie spal się na starcie”, ukazuje problemy, z jakimi muszą borykać się palacze tj.: utrata zdrowia, zła kondycja, widoczne zmiany skóry, straty finansowe czy negatywny wpływ na otoczenie. Film wraz z dodatkowymi materiałami edukacyjnymi zostanie rozesłany do szkół w Polsce tak, aby wszystkie dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych mogły zobaczyć film i wziąć udział w lekcji o szkodliwości sięgania po pierwszego papierosa. Ponadto, w ramach kampanii, młodzież będzie mogła wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą będzie 10 tysięcy złotych. Zadaniem konkursowym będzie dokręcenie do filmu dodatkowej, autorskiej części, poruszającej problem związany z paleniem papierosów. Szczegóły konkursu będą dostępne na stronie niespalsienastarcie.pl.
Film Edukacyjny - Nie Spal Się Na Starcie

Film Edukacyjny - Nie Spal Się Na Starcie

Misją Fundacji Aflofarm, od momentu powstania, jest wspieranie ochrony zdrowia i jakości życia przyszłych pokoleń Polaków poprzez promocję profilaktyki zdrowotnej i aktywnego stylu życia oraz popularyzowanie wiedzy z zakresu farmacji i medycyny. Zarówno Fundacja, jak i firma Aflofarm, nieustannie walczy z nikotynizmem. Chcemy przekonać młodych ludzi, żeby w ogóle nie zaczynali palić i świadomie rezygnowali z sięgnięcia po pierwszego papierosa.

podkreśla Tomasz Furman, Prezes Fundacji Aflofarm.

Znani i lubiani wspierają walkę z nałogiem

Ambasadorzy kampanii „Nie spal się na starcie” w imię przeciwdziałania nikotynizmowi zgodzili się charytatywnie wziąć udział w akcji. Walkę z paleniem papierosów
w kampanii aktywnie wspierają:
- Natalia Lesz – piosenkarka i aktorka
- Siostry ADiHD – prezenterki 4Fun.tv, właścicielki marki Fit and Jump
- Izabella Krzan – Miss Polonia
- Jan Dratwicki – Mister Polski
- Maciej „Gleba” Florek – juror You Can Dance, tancerz i choreograf.

Po premierze wywiadom i zdjęciom nie było końca! Dziękujemy ambasadorom, że byli z nami! A już dziś wieczorem pierwsza oficjalna fotorelacja z premiery Nie spal się na starcie! 🙂

Posted by Nie spal się na starcie on Wednesday, January 10, 2018
Osią całej kampanii jest film edukacyjny, tworzony we współpracy z Discovery Networks CEEMEA, w którym głównymi bohaterami są Ambasadorzy akcji. Film podzielony jest na 7 segmentów, a każdy z nich dotyka innego problemu związanego z paleniem papierosów. Tancerz
i choreograf Maciej „Gleba” Florek ukazuje wpływ palenia papierosów na kondycję fizyczną.
Miss Polonia 2016 Izabella Krzan opowiada o tym,  jak palenie papierosów oddziałuje za nasz wygląd, a piosenkarka Natalia Lesz o tym, jak może utrudniać podróże. Kolejnymi ambasadorkami są prezenterki telewizyjne i trenerki fitness Siostry ADiHD, które w filmie edukują palaczy w przestrzeni publicznej. Ostatnim Ambasadorem jest Jan Dratwicki, Mister Polski, który pokazuje na przykładach, jak bardzo kosztowne jest palenie papierosów. Cały film dostępny jest na stronie niespalsienastarcie.pl.

Obecnie palenie papierosów to nie tylko nałóg, ale też pewnego rodzaju moda. Zaczynasz palić, bo wszyscy w szkole próbują. Kampania „Nie spal się na starcie” ma za zadanie uświadomić, że nie warto tego robić. Nigdy nawet nie próbowałem palić papierosów, bo wiem, jaki wpływ mają na organizm, a moja pasja i praca zarazem wymagają pełnej sprawności fizycznej. Gdybym palił, nie byłbym w stanie sięgać po taneczne marzenia i być tu, gdzie jestem. Cieszę się, że jestem Ambasadorem tej akcji i mam nadzieję, że film będzie przestrogą przed skutkami sięgnięcia po pierwszego papierosa.

powiedział Maciej „Gleba” Florek.

Poznajcie naszych ambasadorów! Dziś pokazujemy pierwszego z nich - Maćka "Glebę" Florka - zwycięzcę oraz jurora programu...

Posted by Nie spal się na starcie on Sunday, January 7, 2018
Uroczysta premiera kampanii oraz filmu edukacyjnego odbyła 10 stycznia 2018 roku w Warszawie. Towarzyszył jej panel dyskusyjny na temat profilaktyki antynikotynowej wśród młodzieży, w który włączyli się dr Janusz Meder, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Adam Fronczak, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Ambasadorowie akcji, przedstawiciele patronów honorowych oraz uczniowie warszawskich szkół.
Film edukacyjny oraz więcej informacji o kampanii dostępne na niespalsienastarcie.pl.

O Fundacji Aflofarm 
„Fundacja Aflofarm” została powołana do życia przez firmę farmaceutyczną Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o., która osiągając sukces biznesowy, chce dzielić się nim z otoczeniem i osobami, które tej pomocy potrzebują, a także wykorzystać swój potencjał do promocji działań prozdrowotnych. Głównym celem działania fundacji jest wspieranie ochrony zdrowia
i jakości życia przyszłych pokoleń Polaków poprzez promocję profilaktyki zdrowotnej i aktywnego stylu życia oraz popularyzowanie wiedzy z zakresu farmacji i medycyny. Poprzez swoją działalność Fundacje Aflofarm chce także wspierać badania i inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju nauki w tych dziedzinach. Oprócz głównego celu, fundacja będzie realizowała jeszcze cele poboczne, które w dłuższej perspektywie przekładają się na jakość życia ludzi w otaczającym nas świecie. Takimi celami są m.in. działania na rzecz ochrony środowiska, promocji oświaty i sportu. Mamy nadzieję, że poprzez naszą działalność dołożymy kolejną cegiełkę do budowania ogólnego dobrobytu, a także kreowania zdrowych i właściwych postaw społecznych.

Załączniki

Pobierz wszystkie

Aflofarm_zdjęcie główne.jpg

grafika | 586 KB

Pobierz
Aflofarm_MG_0252_small.jpg

grafika | 477 KB

Pobierz
Aflofarm_MG_9886_small.jpg

grafika | 485 KB

Pobierz
PLAKAT B1_v7.jpg

grafika | 243 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Aflofarm z nagrodą dla firmy odpowiedzialnej społecznie

Firma Aflofarm Farmacja Polska została wyróżniona nagrodą specjalną dla firmy odpowiedzialnej społecznie przez miesięcznik "Forbes". Doceniono działania Aflofarmu w zakresie ogólnopolskiej promocji zdrowego trybu życia oraz lokalnych działań o charakterze dobroczynnym, k
Fundacja Aflofarm przekazała 50 tys. złotych na leczenie 14-miesięcznego Antosia z Pabianic

Fundacja Aflofarm wsparła zbiórkę pieniędzy prowadzoną na portalu siepomaga.pl, dzięki której 14-miesięczny Antoś z Pabianic będzie mógł odbyć specjalistyczne leczenie. Chłopiec cierpi na siatkówczaka, nowotwór złośliwy oka. Zbiórka wciąż trwa. Jej cel to ponad 700 tys. złotych.
Fundacja Aflofarmu przekazała szpitalowi Pabianickiego Centrum Medycznego specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne o wartości 140 tys. złotych

Firma Aflofarm Farmacja Polska za pośrednictwem fundacji „My Kochamy Pabianice” założonej z inicjatywy Grażyny i Andrzeja Furmanów przekazała na rzecz Pabianickiego Centrum Rehabilitacji działającego w ramach Pabianickiego Centrum Medycznego (PCM) specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne. Ich łączna wartość to prawie 140 tys. złotych. Firma od wielu lat aktywnie wspiera m.in. działające w regionie placówki medyczne.
Aflofarm członkiem Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Aflofarm od lat działa na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu poprzez dwie fundacje – lokalną „My Kochamy Pabianice” oraz ogólnopolską „Fundację Aflofarm”. Teraz, jedna z największych polskich firm farmaceutycznych została Partnerem Strategicznym Forum Odpowiedzialnego Biznesu – stowarzyszenia, którego celem jest upowszechnianie standardów CSR i rozwój tej koncepcji w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.