- Podsumowanie najważniejszych zmian, komentarze ekspertów, głos farmaceutów
To był przełomowy rok dla branży farmaceutycznej w Polsce – po niemal 30 latach przyjęto ustawę o zawodzie farmaceuty, która daje szansę umocnienia pozycji magistrów farmacji i aptek w systemie ochrony zdrowia. Choć wciąż brakuje aktów wykonawczych do ustawy, to jej wprowadzenie jest jednym z największych sukcesów środowiska farmaceutycznego od lat! Czy jedynym? W 2021 r. wydarzyło się wiele zmian, które znacząco wpłynęły na pracę aptek, niemniej jednak wciąż borykają się one z licznymi problemami.
Wyczekiwana ustawa
Ustawa o zawodzie farmaceuty umożliwia wprowadzenie opieki farmaceutycznej i dodatkowych usług na rzecz pacjentów. Regulacja obliguje także do poszerzania kompetencji i samodoskonalenia zawodowego. Farmaceuci doceniają tę możliwość i już teraz chętnie angażują się w nowe aktywności na rzecz pacjentów. To zdecydowanie pozytywny trend, który z pewnością będzie się rozwijał i przyniesie wiele korzyści dla systemu. Środowisko czeka na zmiany, których podstawy określa ustawa o zawodzie farmaceuty. Wprowadzenie w najbliższym czasie m.in. „recepty kontynuowanej”, jest dobrym kierunkiem, dlatego Ministerstwo Zdrowia powinno szybko opracować odpowiednie akty wykonawcze regulujące zasady ich wystawiania przez farmaceutów. W najbliższym czasie ruszy także pilotaż przeglądów lekowych, to zdecydowanie wyczekiwany przez nas projekt.
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Jednak najbardziej widocznym, praktycznym problemem związanym z wejściem UoZF w życie jest brak rozporządzeń wykonawczych. Wątpliwości pojawiają się w szczególności w odniesieniu do opieki farmaceutycznej.
Prawnicy z Kancelarii DZP
Cyfryzacja numerem jeden według farmaceutów
Kierunek związany z intensywnym rozwojem digitalizacji sektora ochrony zdrowia okazał się słuszny i pozytywnie wpłynął na pracę farmaceutów, którzy, jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Aflofarm, doceniają funkcjonalność e-recept czy elektronicznych zestawień refundacyjnych. Jako samorząd zawodowy o tego rodzaju rozwiązania zabiegaliśmy od dawna. Liczne szkolenia z udziałem również naszych ekspertów z pewnością umożliwiły łatwiejsze wdrożenie ich w aptekach. Zmniejszenie biurokratyzacji i szybszy dostęp do informacji, to przecież jedne z głównych założeń zmian.
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Farmaceuta szczepi
Dzięki zaangażowaniu środowiska farmaceutycznego regulacje przybrały kształt umożliwiający wykonywanie szczepień w aptekach (…). Mapa punktów szczepień aptecznych rosła z dnia na dzień, jednak tutaj nie brakowało nieścisłości. (…) Duże obawy do tej pory budzą możliwości informowania pacjentów o usłudze szczepień z uwagi na rygorystyczną interpretację zakazu reklamy aptek. Bezpieczne na ten moment rozwiązanie stanowi posługiwanie się materiałami informacyjnymi zgodnymi z wytycznymi organizacji Punktów Szczepień Powszechnych.
Prawnicy z Kancelarii DZP
Największe wyzwania branży
W ogólnym rozrachunku 2021 r. był ważnym czasem zmian dla farmaceutów, czasem umocnienia pozycji apteki i magistra farmacji w systemie ochrony zdrowia. Większość wprowadzonych zmian miała charakter pozytywny, ich zadaniem było zwiększenie możliwości pełniejszej obsługi pacjentów. Co więcej, wiele zmian także miało za zadanie usprawnić pracę apteki i lepiej osadzić ją w zdigitalizowanej przestrzeni przepływu dokumentacji. Jak wykazały przeprowadzone przez nas badania wciąż wiele zmian jeszcze przed farmaceutami, oni sami wskazują wiele obszarów, w których konieczne są zmiany lub dopełnienia obowiązujących przepisów, jednak wszystko wskazuje, że wreszcie zostali usłyszani, a ich głos staje się coraz bardziej istotny.
Tomasz Furman, prezes Fundacji Aflofarm.
[1] Badanie przeprowadzone przez Aflofarm Farmacja Polska w listopadzie 2021 r. na grupie 1740 magistrów farmacji pracujących w aptekach w całej Polsce. [2] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz.U. z 2020 r., poz. 2424 z późn. zm.)