Co pięć sekund kolejna osoba dowiaduje się, że ma cukrzycę. Rocznie choroba ta powoduje ponad cztery mln zgonów. Do 2035 r. liczba chorych może osiągnąć poziom 592 mln, a w perspektywie kolejnych 10 lat może dobić do 700 mln. Epidemia XXI w. Z rosnącą liczbą przypadków cukrzycy mierzą się służby medyczne na całym świecie i dążą do ograniczania grup ryzyka. Jak poważny jest to problem? Dlaczego cukrzyca dotyka tak wielu osób? Ile kosztuje życie z cukrzycą?
Dane są zatrważające, cukrzyca jako choroba cywilizacyjna dotyka nas wszystkich – zarówno chorych, ich rodziny, jak i osoby, które wcześniej cieszyły się dobrym zdrowiem. Wiedza w tym zakresie wciąż jest niewystarczająca, nadal wielu chorych nie zostaje zdiagnozowanych, bo nie przeprowadza regularnych badań. Wielu przypadkom cukrzycy można byłoby zapobiec, gdybyśmy skuteczniej i prężniej wdrażali zdrowe nawyki oraz regularnie wykonywali podstawowe badania – z czym niestety mamy ogromny problem.
Tomasz Wilanowski, szef działu Diabetologii w Aflofarm Farmacja Polska
Skąd cukrzyca? Dlaczego nas dotyka?
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Aflofarm wynika, że w perspektywie ostatniego roku walki z pandemią kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu i lekarzem specjalistą był dla ponad 50% Polaków utrudniony. Taka sytuacja nie jest korzystna dla niezdiagnozowanych cukrzyków, którzy być może poszukują kontaktu z lekarzami, ale ze względu na ich ograniczoną dostępność, nie dochodzi na czas do takiej konsultacji. Co więcej, badania te wykazały także, że stan prawie 18% osób przewlekle chorych się pogorszył, więc warunki te są niezwykle sprzyjające dla rozwoju cukrzycy. Konieczne jest tutaj zawalczenie o własne zdrowie i konsekwentne dążenie do pełnej i kompleksowej diagnostyki oraz opieki.
Tomasz Wilanowski, szef działu Diabetologii w Aflofarm Farmacja Polska